Zarzęził lub zagrał…

Mietek Jurecki
12 SPRAWIEDLIWYCH

Album wydany w 1999 nakładem wydawnictwa New Abra. Autorem całości i pomysłodawcą jest Mietek „Mechanik” Jurecki, były basista Budki Suflera, aktualnie lider zespołu Logo oraz kompozytor piosenek do seriali telewizyjnych „M jak miłość” i „Samo życie”. Właśnie tych parę lat temu wymyślił sobie, że nagra autorską płytę z udziałem kolegów gitarzystów. To marzenie się spełniło. W chwili wolnej od zmagań z Budką, zaprosił gości i wygenerował czternaście utworów. Jest to właściwie pierwsza taka płyta (i jak na razie ostatnia), w tak imponującym składzie. Instrumentalne kompozycje wzbogacone o popisy solowe gitarzystów intrygują, ale i opisują oryginalność stylistyczną każdego z gości. Wśród wykonawców znaleźli się następujący gitarzyści: Jacek Królik (Brathanki), Grzegorz Skawiński (Kombii), Jan Borysewicz (Lady Pank), Dariusz Kozakiewicz (Perfect), Aleksander Mrożek, Jerzy Styczyński (Dżem), Marek Popów (Marcin Rozynek), Jacek Krzaklewski (Perfect), Marek Raduli (Pi-eR2), Jose Antonio Torres (instr. perkusyjne), Tomasz Zeliszewski (perkusja, Budka Suflera) i …ja też tam grałem. I bardzo się z tego zaproszenia ucieszyłem. Atmosfera podczas nagrań była wyśmienita, a i koncerty promujące, równie miłe. Ponadto magazyn „Gitara & Bas” przyznał wydawnictwu tytuł „Płyty roku”, a Mietek uzyskał tytuł najlepszego polskiego basisty rockowego.

Piotr Bańka
IMAGINARY LANDSCAPES

Płyta Piotra Bańki to muzyczna podróż po krajobrazach Marsa – natchnieniem były tu zdjęcia planety zrobione przez Mars Global Sourveyor, opublikowane przez NASA, a także znakomita trylogia Kim Stanley Robinson. W ścieżce dźwiękowej usłyszymy również nagrania widma planety zrobione przez NASA za pomocą potężnych radioteleskopów.Na krążku znajduje się 9 utworów – 9 muzycznych fotografii dziewięciu najpiękniejszych krain geograficznych czerwonej planety.

Marcin Saktura
MR. SAKU

Solowa płyta basisty Marcina Saktury, zagrana w konwencji fusionowatości-smoothjazzowej. Do nagrania tej płyty Marcin Sakura zaprosił między innymi mnie, czego wynikiem jest gitara słyszalna w numerach: Mr. Saku, Nie pędź i Outro. Warto dodać, że w tych samych numerach na perkusji udzielał się Tomek Łosowski. Płyta ta stanowi ciekawą propozycję dla wszystkich tych, którzy są fanami muzyki z pogranicza stylów.

Tomasz Łosowski
CV

Solowa płyta perkusisty Tomka Łosowskiego. Jest ona owocem jego kilkuletniej ciężkiej pracy i starań. Tomek Łosowski zaprosił mnie, abym rzęchnął na gitarze w utworze „Gdańsk nocą”. Na płycie oprócz mnie udzielali się muzycznie między innymi: Wojciech Pilichowski, Marek Raduli, Cezary Konrad, Dariusz Krupa, Wojciech Olszak, Marcin Nowakowski, Adam Wendt i inni. Warto zatem sięgnąć po tę płytę, aby usłyszeć ciekawy efekt końcowy.